Profesyonel Şube (Protürk) hakkında

 

Profesyonel Şube (Protürk) hakkında

TÜRKİYE KİCK BOKS FEDERASYONU KURULUŞU ;

 • Kickboks 18 Haziran 1994 tarihinde Boks Federasyonuna bağlı bir spor dalı olarak resmiyet kazanarak  faaliyetlerine başlamıştır. 3289 sayılı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün Teşkilat ve Görevleri hakkındaki kanun ile 6215 sayılı kanunla yetki ve sorumlulukları yeniden düzenlenerek Türkiye Kick Boks Federasyonu Bağımsız Spor Federasyonu olmuştur.
 • İdari ve mali yönden özerklik elde eden Türkiye Kick Boks Federasyonu 25 Nisan 2007 tarihinde Seçimli Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirmiştir. Federasyon Başkanlığına Salim KAYICI seçilmiştir.

PROFESYONEL ŞUBE KURULUŞU ;

 • Profesyonel Kick Boks Şubesi 26 Haziran 2007 tarih ve 132 sayılı Bakanlık Onayı ile kurulmuştur. Federasyon  Yurt içi faaliyetlerine ek olarak Uluslararası Profesyonel faaliyetlere iştirak edebilmesi için merkezi İtalya'da bulunan World Association of Kickboxing Organizations (WAKO PRO) ’ya üye olmuştur. Wako-Pro  1991 yılında İspanya'da düzenlenen Wako Avrupa Şampiyonası sırasında yapılan Wako Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararla resmen kurulmuştur.
 • Profesyonel Şubenin oluşumu için Federasyon Başkanı Salim KAYICI' nın teklifi Yönetim Kurulunun kararı ile Profesyonel Şube Başkanlığına Kickboks Federasyonu kurulmasında önderlik eden kurucu Üye Erdin AYGÜN getirilmiştir.

PROFESYONELLİKTE MİSYON VE VİZYONUMUZ;

 • Kickboks amatör ve profesyonel olarak Ülkemizde yapılmakta olan diğer spor dallarından ayrıcalıklıdır.  Toplum nezdinde çok önemli yer tutmuş olması aslında sporun karakterindeki mücadele ve azim duygularının iç içe olmasında yatmaktadır.
 • Türk insanının yapısıyla özdeşleşen bu spor; gençliğin yanı sıra her yaşta kadın erkek, çocukların ilgi odağı haline gelmesiyle büyümüştür. Bu durum Ülkemiz adına kazançtır.  Kickboks; Bireyin sağlıklı yaşaması, disiplinli yaşam sürdürebilmesi adına çok büyük katkılar sağlamaktadır.  Kickboks'un sosyal alanda aktif yer alması son derece önemlidir. 
 • Kickboks Türk insanının yaşam biçim ve amaçlarına uygun bir spor dalıdır. Bu sporu yaparken yarattığı ve yaşattığı duygunun, psikolojiye kattığı heyecansal olumlu durumu fark etmek gerekir.
 • Profesyonel Kickboks Organizasyonlarının Televizyonlarda canlı yayınlanması büyük topluluklara ulaşmanın bir sonucudur. Buna binaen Federasyon kayıtlarında lisanslı sporcu sayısında müthiş gelişmeler açıkça gözlenmektedir.
 • Federasyon Başkanı Salim KAYICI' nın başarı çıtasını yüksek belirlemesi ve bu uğurda yoğun çabalar göstermesi sonucunda  Uluslar arası başarılar peş peşe gelmiştir. Federasyon çatısı altında görev alan Personel ve Kurulların uyumlu  çalışması yani çabaların ekipçe ortaya konulması neticesi olarak Kickboks birçok mücadele sporları adı altında varlığını sürdüren spor dallarını ve kuruluşlarını oldukça geride bırakmıştır.
 • Profesyonel Kick Boks tüm dünyada popülerliği olan televizyon canlı yayınlarıyla büyük kitlelere ulaşmayı başaran bir spor dalıdır. Yakaladığı bu trend nedeniyle Kick Boks Federasyon Başkanlığınca profesyonelliği doğru yönetecek daha da ileriye taşıyacak,  misyonuyla kendi değerini arttıracak yönetici kadrosu ataması yapmıştır.
 • Bu kadro öncelikle yurt içinde Federasyon izniyle düzenlenen profesyonel organizasyonların dengeli bir zemine oturtulması için gayret sarf etmektedir.  Şubenin kuruluşundan günümüze organizasyon düzenleyiciler arasında profesyonellik algısında eksiklik bulunduğundan Şubemiz bu türden faaliyetleri yasal talimatlar ve kurallar çerçevesine uyulacak hale getirebilmek için faaliyetlerin denetimini sağlamaktadır.

 

 

 

 

 Sporcu Formu